Цілі та ефективність грошово-кредитної політики.

Основною метою грошово-кредитної політики, з точки зору кейнсіанців, є боротьба або з безробіттям, або з інфляцією. Високий рівень безробіття розглядається ними як наслідок спаду виробництва.

Щоб подолати його, кейнсіанці рекомендують проводити політику "дешевих" грошей. Це означає, що центральний банк на пільгових для комерційних банків умовах купує державні цінні папери, знижує норму обов’язкових резервів і знижує облікову ставку. Це призводить до росту пропозиції грошей. Комерційні банки отримують додаткові грошові кошти. Можливості створення грошей збільшуються. Кредитний мультиплікатор зростає. Конкуренція між комерційними банками, які позичають гроші, посилюється, ставка процента падає. Зниження ставки процента створює сприятливі умови для росту інвестицій. Розширення виробництва призводить до скорочення безробіття.

Для боротьби з інфляцією кейнсіанці рекомендують проводити політику "дорогих" грошей. Реалізовуючи її, центральний банк продає державні цінні папери і тим самим істотно обмежує кредитні ресурси комерційних банків. В цьому ж напрямі діє і підвищення норми обов’язкових резервів і збільшення облікової ставки. В результаті пропозиція грошей скорочується, ставка процента зростає. Підвищення ставки процента істотно обмежує можливості підприємців по кредитуванню нових проектів. Приходиться відбирати лише самі прибуткові, щоб вчасно вернути гроші, одержані під високі проценти. Така політика значно обмежує інвестиційну діяльність і дозволяє істотно знизити темпи росту виробництва. Скорочення виробничої діяльності, на думку кейнсіанців, призводить до падіння темпів росту інфляції.

Основними засобами здійснення грошово-кредитної політики в обох випадках є купівля-продаж цінних паперів, зміна норми обов’язкових резервів і облікової ставки. Слід врахувати, однак, що оперативним засобом є лише операції на відкритому рахунку. Що стосується зміни резервної норми і облікової ставки, то ефект від цих заходів наступає далеко не зразу. Ці заходи носять скоріше стратегічний, чим тактичний характер Вони мають не тільки важливе практичне значення, але і дають своєрідний інформаційний ефект, який полягає в тому, що комерційні структури отримують інформацію про зміст та напрямки грошово-кредитної політики, розрахованої на відносно тривалу перспективу.

В той же час грошово-кредитна політика не позбавлена і певних недоліків. Політика «дешевих» (або «дорогих») грошей лише створює передумови для розширення (або скорочення) пропозиції грошей і для збільшення (або зменшення) інвестицій. Чи досягне вона своєї мети насправді залежить від багатьох обставин, і насамперед від поведінки банків і населення. Про ефективність грошово-кредитної політики можна робити висновок лише по закінченню певного періоду часу. Грошова політика буде успішніше, якщо вона ефективно поєднується з іншими заходами, зокрема, з фіскальною політикою, заходами по регулюванню бюджетного дефіциту, політикою зайнятості і т. п. Лише в цьому випадку вона досягне очікуваного ефекту.

Если вам понравился пост, вы можете оставить комментарий или подписаться на RSS и получать каждый новый пост из этого блога.

Комментарии

Еще никто не комментировал.

Извините, обсуждение на данный момент закрыто.